Vaikai iš atliekų sukūrė neįtikėtinus rankdarbius

//Vaikai iš atliekų sukūrė neįtikėtinus rankdarbius

Vaikų švietimas apie aplinkosaugą yra būtina sąmoningos visuomenės kūrimo dalis. Atliekų rūšiavimo ir atsakingo vartojimo įgūdžiai, kuriuos įgyjame vaikystėje, formuoja įpročius, kaip elgiamės su aplinka suaugę. Todėl labai svarbu, kad gerosios praktikos vaikams būtų diegiamos jau darželyje ir mokykloje. UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) pakvietė ugdymo įstaigas į aplinkosaugą pažvelgti kūrybingai – surengė du konkursus, kurių metų Panevėžio, Pasvalio ir Biržų moksleiviai ir darželių auklėtiniai iš atliekų kūrė žaislus, gamino herojus ir tvarkė aplinką. 

20 mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų Panevėžio, Pasvalio ir Biržų rajonuose pasipuošė netikėtomis dekoracijomis – iš atliekų pagamintais robotais, lėlėmis, gyvūnėliais ir kitais personažais. Tai yra UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro suorganizuoto konkurso „Perdirbtų žaislų istorijos“ dalyvių darbai. Vaikai kartu su mokytojais ir auklėtojais antram gyvenimui prikėlė skirtingo tipo atliekas – plastiką, stiklą, popierių, metalą ir pavertė jas menu.

Jauniausiam konkurso dalyviui – vos 3 metukai, tačiau net mažamečiai vaikai noriai kartu su mokytojais gamino iš atliekų žaislus ir herojus, taip ne tik susipažindami su skirtingomis atliekų rūšimis, bet ir patirdami, kad atliekos nebūtinai turi keliauti į šiukšliadėžę – joms galima rasti naują paskirtį.

Konkurse dalyvavusio Panevėžio lopšelio-darželio „Nykštukas“ auklėtoja teigia, kad darželio pedagogai nuolatos su vaikais kalbasi apie rūšiavimo svarbą ir naudą. Pasak jos, jau 4 metų sulaukę vaikai supranta, kad skirtingų spalvų konteineriai yra skirti tam tikros rūšies atliekoms (plastiko, stiklo, popieriaus).

„Bandome vaikams parodyti, kad daiktai gali tarnauti ne vieną kartą. Vaikai noriai dalyvavo PRATC konkurse ir kūrė žaislus iš atliekų. Panašaus tipo akcijos ir konkursai įtraukia vaikus ir padeda jiems suprasti, kad atliekos nebūtinai yra šiukšlės“, – sako auklėtoja Sandra Jatulienė.

Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Vainauskaitė buvo nustebinta vaikų išradingumu.

„Vaikai yra labai kūrybingi – jie iš atliekų gali sukurti stebuklus. Mokinių kurti rankdarbiai tartum atgimsta ir įgyja visai naują pavidalą“, – džiaugiasi R. Vainauskaitė.

Svarbu ne tik pakartotinai panaudoti, bet ir tinkamai rūšiuoti atliekas

Aktyvūs Panevėžio, Pasvalio ir Biržų moksleiviai noriai dalyvavo ir kitame PRATC paskelbtame konkurse „Mano mokykla rūšiuoja“. Vaikai fotografavo atliekų rūšiavimo priemones savo mokyklose, klasių švarinimo veiklas, dalyvavimą akcijoje „Darom“. Tokiu būdu konkurso dalyviai prisidėjo prie savo ugdymo įstaigų švarinimo bei parodė gerą pavyzdį savo bendraamžiams.

Pasvalio „Svalios“ progimnazijos dailės studijos vadovė Diana Strakšienė pastebėjo, kad konkurso dalyviai gal atkreipė dėmesį net tik į savo, bet ir kitų elgesį, ir pradėjo skatinti bendraamžius rūšiuoti atliekas.

„Vaikų žinios apie rūšiavimą ir jo naudą gana didelės, nes jie dažnai dalyvauja įvairiuose konkursuose ir projektuose. Mūsų mokykla taip pat propaguoja rūšiavimo kultūrą – kiekvienai klasei yra nupirkti rūšiavimo konteineriai. Pastebiu, kad vaikai vieni kitus pamoko, jei pamato, kad kuris bendraklasis atliekas ne į tą konteinerį įmeta – sudrausmina ir pasako, kaip taisyklingai reikėtų rūšiuoti“, – džiaugiasi D. Strakšienė.

Vaikai pirmą kartą savo akimis išvydo sąvartyną

Daugiau kaip 100 vaikų, kurie buvo paskelbti abiejų konkursų nugalėtojais, laimėjo pažintines ekskursijas, kurių metu pamatė, kaip atrodo modernus Panevėžio regiono sąvartynas, mechaniniai-biologiniai atliekų tvarkymo įrenginiai, žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė. Ekskursijos dalyviai savo akimis išvydo ir sužinojo, kaip vyksta iš jų namų ir ugdymo įstaigų surinktų komunalinių atliekų rūšiavimas ir perdirbimas. Vaikus nustebino vaizdas, kiek daug atliekų, kurios turėtų būti išmestos į spalvotus rūšiavimo konteinerius, yra metama į bendrąjį komunalinių atliekų srautą, ir kiek pastangų reikia tą srautą perrūšiuoti. O vienas įdomiausių ekskursijos atradimų – kad iš atliekų sąvartyne gaminama energija, trąšos ir kita produkcija.

„Nesitikėjau, kad sąvartynas taip atrodo. Čia daug visokių įrenginių ir iš šiukšlių net gaminama energija“, – susižavėjimo neslėpė  septynmetė Goda.

Konkursus iniciavusio UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Gintautas Ulys džiaugiasi, kad mokyklos ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos Panevėžio regione prisideda prie sveikesnės ir laimingesnės visuomenės kūrimo.

„Iš tiesų, viskas prasideda nuo švietimo – kuo jaunesniame amžiuje išmokysime vaikus rūšiuoti atliekas ir atsakingai vartoti, tuo mažiau problemų dėl aplinkos taršos turėsime ateityje ir tuo daugiau atliekų galėsime perdirbti bei produktyviai panaudoti. Džiaugiamės ir dėkojame ugdymo įstaigoms, kad jos dalyvauja su aplinkosauga susijusiuose projektuose ir konkursuose, ir sudaro galimybę vaikams apie atliekų tvarkymą mokytis įdomiau ir kūrybiškiau“, – sako G. Ulys.

 

Nuotraukų albumai:

Perdirbtų žaislų istorijos: https://drive.google.com/drive/folders/1wfiM2g6IP9DxpiOFJHYqARB1xZDXF2dT?usp=sharing

Mano mokykla rūšiuoja: https://drive.google.com/drive/folders/1REBA83YAXSJ84NGjdLTXdrzSPS-6jzyt?usp=sharing

2019-06-14T04:43:47-02:00
Keisti šriftą
Keiskite kontrastą