Naujiena

Populiarių dainų autorė susidomėjo atliekų tvarkymu – mato daug prasmės

2025.02.11


Vieną dieną Rūta Lukoševičiūtė-Daudienė rašo dainas apie meilę, kitą – važiuoja į atliekų tvarkymo centrus ieškoti sveikesnio, tvarkingesnio, laimingesnio gyvenimo receptų ir juos šeštadienio rytais tarsi pusryčius patiekia visai Lietuvai televizijos laidoje „Atliekų kultūra“. Tik ar garsi žurnalistė pati jais vadovaujasi?

Požiūrį pakeitė vienintelis klausimas Jei karjeros pradžioje žurnalistei Rūtai Lukoševičiūtei-Daudienei kas būtų pasakęs, kad ji kurs ir ves televizijos laidą apie atliekas, į kurias paprastai žmonės nori žiūrėti kuo trumpiau, vargu ar būtų patikėjusi. Humoro laidoje „VRS kamera“ išgarsėjusi Rūta vėliau vedė ir kūrė televizijos laidas „V.I.P“,„Virtuvės istorijos“, „Kelionių panorama“, žmonės iki šiol ją pamena kaip Raimundėlio žmoną Birutę, vaidinusią seriale „Miesčionys “, o mėgstantieji keliones po Lietuvą ją pažįsta kaip TV3 laidos „Sveiki atvykę“ kūrėją ir vedėją. Tuo pačiu sėkmingai vystėsi jos kaip dainininkės ir dainų autorės karjera. Atliekų rūšiavimo ypatumai R. Lukoševičiūtės tuo metu ypatingai nedomino nei darbe, nei namuose.
Tačiau situaciją iš esmės pakeitė prieš šešiolika metų išgirstas klausimas: per kiek laiko suyra plastikas? Atsakymas, kad tam gamtoje reikia bent penkių šimtų metų, o stiklui – net tūkstančio, Rūtą perskrodė tarsi žaibas ir privertė susimąstyti. Ji ėmė vis labiau domėtis aplinkosauga, rūšiuoti atliekas ir atsakingiau rinktis naujus daiktus. Pozityvūs ir argumentuoti Rūtos paaiškinimai įkvepia rūšiuoti ir jos artimuosius. Kadaise tuomet dar būsimas Rūtos vyras Marius nustebęs stebėjo, kaip ji atskiria popierinę jogurto pakuotės dalį nuo plastikinės ir išmeta atskirai, o dabar tai pats daro lengvai.

Kaip rūšiuoja įžymybės? Kas savaitę laidos „Atliekų kultūra” rubrikoje „Jie irgi tai daro“ pristatomas žinomų žmonių požiūris į atliekų tvarkymą. Rūta kalbino dainininkes Jurgą Šeduikytę, Astą Pilypaitę, Eglę Jakštytę, Nedą Malūnavičiūtę, lenktynininką Roką Baciušką, svečiavosi grupės „El Fuego” nario Pauliaus Bagdonavičiaus namuose ir daugybėje kitų.
Parengusi daugiau nei šimtą „Atliekų kultūros” laidų Rūta gerai išmano apie atliekų tvarkymą, tačiau nenuobodžiauja klausydama žinomų istorijų, net jei jie dar tik pradeda tinkamai rūšiuoti tekstilės ar maisto atliekas. „Būna, paskambinus susitarti dėl interviu pašnekovas labai apsidžiaugia, nes didžiuojasi savo tvarumo filosofija, o pradėjus šnekėtis prieš kamerą paaiškėja, kad įpročiai neatitinka rūšiavimo taisyklių. Tuomet šviečiame ir žinomą žmogų, ir žiūrovą. Taip tema tampa dar įdomesnė, įgauna naujų, netikėtų kampų, apie kuriuos yra svarbu kalbėti viešai“, – pasakoja R. Lukoševičiūtė-Daudienė. Baksnoti pirštu būtų klaida Rūta dažna viešnia ne tik įžymybių namuose, bet ir atliekų tvarkymosi centruose Vilniaus, Klaipėdos, Utenos, Panevėžio, Alytaus bei Marijampolės regionuose. Iš ten į televizijos eterį atkeliauja pati aktualiausia informacija apie atliekų tvarkymo pokyčius, svarbius žinoti kiekvienam šalies gyventojui.
Kaip rūšiuoti maisto atliekas? Kur reikia priduoti aliejaus likučius, kad šie būtų perdirbami į biokurą? Ką reikėtų žinoti, kad nuvykus į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles netektų laukti eilėse? R. Lukoševičiūtė-Daudienė kaskart sau kelia iššūkį apie tai kalbėti nuotaikingai, per praktiškus pavyzdžius, lyg pasakotų kaimynams. „Nors rūpintis atliekomis yra piliečių pareiga, laidoje ieškau kitų būdų apie tai kalbėti - be grūmojimų pirštu, nurodinėjimo, paliepimo. Kitaip žiūrovas imtų priešintis ir nebesugrįžtų. Mano tikslas - jam patarti, kad tvarkytis būtų lengviau ir aiškiau. Nors labai daug dalykų, apie kuriuos kalbame laidoje, žmonės turėtų žinoti ir be mūsų, bet tiek žiūrimumo statistika, tiek vėliau komentarai internete rodo, kad ta informacija yra naudinga. Pavyzdžiui, vienas žiūrimiausių buvo pasakojimas apie padangų tvarkymą, nors šia tema plačiai kalbama kasmet.
Kita vertus, nuolat atsiranda naujų automobilių vairuotojų, jauni žmonės pradeda savarankišką gyvenimą, tad atliekų tvarkymą patiria naujai“, – mintimis dalinosi laidos „Atliekų kultūra” kūrėja. Žinojimas apie atliekų tvarkymo sistemą gali virsti ir apčiuopiama nauda. Atidūs laidos „Atliekų kultūra“ žiūrovai natūraliai pasiruošia balandžio mėnesį kasmet vykstančiam „Atliekų kultūros“ egzaminui, geriausius apiberiančiam ne tik dėmesiu, bet ir šauniais prizais kaip elektrinis dviratis, elektrinis paspirtukas, nuotykiai gamtoje ar praktiški, ilgaamžiai daiktai. Auksarankiams linki nesikuklinti Visgi, jei tektų išsirinkti vieną laidos dalį, dėl kurios ji pati žiūrovo vietoje šeštadienį įsijungtų TV6 kanalą, tai būtų rubrika „Antras šansas“. Čia pristatomi amatininkai ir menininkai, kuriantys iš savo pirmąją paskirtį jau atlikusių dalykų.
Viena iš labiausiai pastaruoju metu įspūdį palikusių pažinčių – su juvelyre Ieva Laskevičiūte, sugalvojusia būdą, kaip kiaušinio lukštus paversti panašiais į akmenį, tinkamą naudoti juvelyrikoje. Nuvykti pas ją laidos „Atliekų kultūra“ komandai pasiūlė Marijampolės regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojai.
„Ši istorija yra ir puikus pavyzdys, kad tvaria, tausojančia savo kūryba reikėtų didžiuotis, pasakoti kitiems, pasidalinti su atliekų tvarkymo srityje dirbančiais žmonėmis. Kuklumas vis dar pakiša koją daugybei kūrybingų žmonių. Būna keblu ne tik atrasti juos, bet ir suradus įkalbėti pasidalinti savo kūryba su laidos žiūrovais“, – atskleidė R. Lukoševičiūtė-Daudienė. Žmones, kurių kūryba ar iniciatyvos įkvepia atsakingiau elgtis su daiktais ir atliekomis, verta pagirti ir apsilankius svetainėje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/ Galbūt Jūsų pasiūlytam žmogui metų pabaigoje iškilmingoje ceremonijoje atiteks „Atliekų kultūros“ apdovanojimų statulėlė.
Dainos gimsta tvarkantis Šeštąjį televizijos sezoną pirmosiomis sausio dienomis pradėjusios laidos vedėja ėmėsi ir tvarumo iššūkio, dar negirdėto Lietuvos televizijos laidose – filmuotis vilkint kitų jau dėvėtais drabužiais, aptiktais dalinimosi gerais daiktais stotelėse „DĖK’ui“.
Tai – svarbus priminimas kiekvienam ne tik į savo garderobą įtraukti dėvėtus drabužius, bet ir dalintis nenešiojamais bei tinkamai rūšiuoti, naudojantis tekstilės konteineriais. Skaičiuojama, kad apie 40 proc. spintoje turimų drabužių jų savininkai net nedėvi. R. Lukoševičiūtė-Daudienė ne tik kitiems dalina patarimus, bet ir pati kasdienybėje mielai naudojasi internetinėmis dėvėtų drabužių parduotuvėmis, dalinimosi daiktais iniciatyvomis, keičiasi su draugais.
„Ir vis tiek galvoju, kad mūsų šeimoje drabužių yra per daug! Mažylė Sakmėja auga labai greitai, o Lėja, penkiolikmetė, kaip ir būdinga jos amžiui, išreiškia save per aprangą. Labai norėčiau įprasti kiek rečiau skalbti. Kol kas mūsų skalbyklė sukasi kasdien. Kita vertus, beveik visos mano dainos gimsta tvarkantis, skalbiant ar lyginant drabužius“, – nusijuokė Rūta, pelniusi „Metų kūrėjo 2020“ vardą „Atliekų kultūros“ apdovanojimuose.
Viena iš daugiau nei pustrečio šimto R. Lukoševičiūtės dainų skirta būtent atliekų tvarkymui. Ją, kaip ir visą laidų archyvą galima rasti „Youtube“ – https://www.youtube.com/@atliekukultura9783.
TV laida „Atliekų kultūra“ – kiekvieną šeštadienį 11 val. Per TV6.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/projektai/atlieku-kultura/populiariu-dainu-autore-susidomejo-atlieku-tvarkymu-mato-daug-prasmes-120084676

Susisiekite