Ir bibliotekoje – ir prezidentūroje, ir mokykloje – ir senjorų bendruomenėje. Įvairiausiose sostinės vietose viena po kitos dygsta DĖK’ui kabyklos, kviečiančios keistis gerais nebereikalingais drabužiais. Dabar jų – jau keturiolika, bet gali būti šimtai, – neabejoja tvarumo projektų sumanytoja Milda Paukštė. Ar norėtumėte drabužių mainų galimybės savo darbe ar daugiabučio laiptinėje?
Dalinimosi gerais daiktais stotelės DĖK’ui nėra naujiena. Jos jau penkerius metus veikia Vilniaus apskrities didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Ten darbo laiku priimami įvairiausi naudojimui tinkami daiktai, o paliktuosius galima rezervuoti internetu www.stoteledekui.lt ar ketvirtadienį tiesiog atvykti rinktis iš to, kas nerezervuota. Smulkesnius daiktus, taip pat drabužius priima bei dalina ir Vilniaus senamiestyje įsikūrusi DĖK’ui galerija. Čia pirmiausia ir buvo išbandyta savarankiškų drabužių mainų idėja. „Praėjusiais metais DĖK’ui galerijoje surengėme apie šešiasdešimt kassavaitinių teminių daiktų mainų, jie taip pat buvo gausūs ir sėkmingi, bet priėjome išvados, kad koncentruodami drabužius į vieną vietą neįtraukiame tiek žmonių, kiek galėtume. Vieniems netinka mainų laikas, kitiems – vieta, treti yra tiek įsisukę į savo veiklas, kad tiesiog neturi galimybių pasidomėti atsakingesniu drabužių įsigijimu. Tad DĖK’ui kabyklas siekiame įkurdinti ten, kur žmonės būna dėl kitų priežasčių – studijų, darbo, pomėgių. Tai padiktuoja ir drabužių, kurie laukiami ant kabyklų, stilių ar dydį.
Sklandiems drabužių mainams ypatingos priežiūros nereikia. Vidurdienį išnešame kabyklas, pilnas drabužių, į gatvę, vakare – sunešame. Kasdien taip išdaliname vidutiniškai apie šimtą vienetų drabužių“, – pasakojo M. Paukštė. Pasiūlos netrūksta, nes, kaip rodo skirtingi visuomenės tyrimai, dėvime tik apie 40% spintoje turimų drabužių. Visa kita – perteklius, kurį parduoti ar atiduoti tiesiogiai konkretiems žmonėms yra sudėtingiau nei tiesiog išmesti. DĖK’ui kabyklos padeda drabužius paskleisti bendruomenėse ir dovanoja atradimo džiaugsmą.
Viena pirmųjų DĖK’ui kabyklų atsirado Vilniaus dailės akademijoje (VDA) Tekstilės meno ir dizaino katedroje. Žinia apie šią naujieną sparčiai pasklido ir bendruomenė ėmė aktyviai naudotis šiuo pasiūlymu, tiek pasiimdami drabužius, tiek atnešdami. „Mainuose dalyvauja ir studentai, ir dėstytojai. Labai malonu matyti, kad kas nors kitas džiaugiasi tavo atneštu drabužiu ar aksesuaru.“
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/projektai/atlieku-kultura/nemokamus-drabuzius-siulancios-dek-ui-drabuziu-kabyklos-teikia-ir-dziaugsma-ir-nauda-120032588