Naujiena
- Titulinis
- Naujienos
Kova su terlionėmis ant atliekų konteinerių: tai ne menas, o vandalizmas
Wecko, Sharm, Kree, Glocke, Somo… tokiais ir panašiais, daugeliui nesuprantamais užrašais išpaišyta apie apie pusė sostinės pusiau požeminių ir požeminių konteinerių - daugiau nei 800. Dar neseniai terliones pašalinti pavykdavo tik šlifuojant konteinerio paviršių. Prieš porą mėnesių Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro įsigyta įranga keičia situaciją iš esmės - konteineriai efektyviai švarinami vien stipria karšto vandens srove. Tik ar prasminga stengtis, kai švarūs konteineriai vėl netrukus ištėpliojami?
Terlionės erzina gyventojus
Daugomos sostinėje įrengtų pusiau požeminių ir požeminių konteinerių aikštelių švara - Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) rūpestis. Nors jos suprojektuotos taip, kad galėtų spindėti tvarka ir darniai įsilietų į daugiabučių kiemų aplinką, nuolat yra vienaip ar kitaip teršiamos: aptaškomos riebalais ar dažais, išmetant netinkamai išrūšiuotas atliekas, apspjaudomos kramtomąja guma, išpaišomos grafičiais. Tai kuria atgrasų konteinerių aikštelių įspūdį ir kelia gyventojų nepasitenkinimą.
„Suprantame, kad grafičiai yra didmiesčių gatvės kultūros dalis ir ne kartą diskutavome tarpusavyje, ar verta investuoti laiko ir lėšų į kovą su vėjo malūnais: tu nuvalai, o jie tarsi mėgaudamiesi vėl užpaišo. Kiek tai gali tęstis?
Be abejo, dažnai gauname tai gyventojų, tai seniūnų pastebėjimų, kad konteinerius reikia nuvalyti. Ypač, kai užrašomi necenzūriniai žodžiai ar simboliai. Net nekyla minčių tai vadinti menu – tai vandalizmas, už kurį turi būti baudžiama ir kuris negali būti toleruojamas.“, - pastebi VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.
Vertingos vien pastangos valyti
„Kiekvienas Europos miestas susiduria su panašiais iššūkiais ir ieško būdų, kaip siekti švaros, nepaverčiant to žūtbūtine kova su grafitininkais.“, - sakė Vilniuje apsilankęs miestų švarinimo specialistas, italų bendrovės „PTC“ eksporto vadybininkas Michaelis Ballotta.
Jo atstovaujama kompanija sukūrė technologiją, kai be jokių cheminių priemonių, ypač stipria karšto vandens srove nuo metalinių, plastikinių, betoninių paviršių pašalinami sudėtingi nešvarumai, tame tarpe ir aerozoliniai dažai.
Tokia įranga naudojama švarinant miestus Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Vokietijoje. VAATC - pirmieji šios italų įmonės klientai Lietuvoje.
„Dažnai sutinku žmonių, kurie žvelgdami į grafičius savo aplinkoje, kieme, gatvėje jaučiasi pralaimėję. Todėl vertingos yra vien pastangos valyti, net jei po dienos ar dviejų ten pat puikuosis naujas užrašas“, - mintimis dalinosi M. Ballotta.