Aplinkosauginis švietimas

UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) rengia pažintines mokomąsias ekskursijas Panevėžio regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne Dvarininkų kaime, Panevėžio rajone.

Ekskursijos metu dalyviams pristatoma moderni Panevėžio regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno eksploatacija ir struktūra, parodomas nepavojingų atliekų šalinimo kaupas, kuriame atsiduria netinkamos perdirbti atliekos. Aprodomi mišrių komunalinių atliekų mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai. Supažindinama kaip įrenginiuose tvarkomos gyventojų namuose (buityje) susidariusios atliekos – tvarkymo  metu atliekos rūšiuojamos atskiriant tinkamas perdirbti antrines žaliavas (popierių ir kartoną, plastiką, metalą ir stiklą), o atrinktos biologiškai skaidžios atliekos apdorojamos ir gaunamos biodujos, reikalingos elektros energijai išgauti.

Žaliųjų-biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aikštelėje pasakojama, kaip tokios atliekos, kaip žolė, daržo augalų liekanos, medžių šakos (pavyzdžiui, nupuoštų kalėdinių eglučių šakos), krūmai ir kitos kompostuojamos sodo, daržo atliekos virsta kompostu ar kuru.

Per diskusijas, lankytojų refleksijas paaiškėja, kaip tinkamai šalinti, rūšiuoti ir naudoti atliekas, kad jos neterštų gamtos ir dar kartą patvirtinama gerai žinoma tiesa, jog geriau vieną kartą pamatyti, nei 100 kartų išgirsti.

Atsiliepimai po ekskursijų sąvartyne

Liepos 16 d. grupė Biržų Trečiojo amžiaus universiteto studentų apsilankė Panevėžio regioniniame sąvartyne. Įmonės atstovas Vaidas edukacinės programos ,,KEISKIS. Kurkime ateitį kartu“, trukusios virš 2 valandų,  metu supažindino su naujausiais ES tvarumo reikalavimais, komunalinių atliekų rūšiavimo ir jų pridavimo galimybėmis, aplinkosauginėmis rizikomis, pasitaikančiomis kasdieniniame gyvenime. Aplankėme plastmasės, maistinių, biologiškai skaidžių  (medžių, krūmų, lapų, žolės, sodo, daržo ir kt.), plastiko, stiklo, baldų, senos buitinės technikos bei pavojingų atliekų (akumuliatorių, gyvsidabrio lempų, dažų, lakų, tirpiklių ir jų taros) bei komposto ruošimo aikšteles, taip pat ir prieš 50 metų įrengtą komunalinių atliekų kapinyną.

Sudalyvavę edukacinėje programoje, padarėme išvadą – ne visi klientai prisilaiko reikalavimų, skirtų atliekų rūšiavimui, nepakankama socialinė atsakomybė, trūksta sąmoningumo ir drausmės, todėl menkai kreipiamas dėmesys į  konteinerių užrašus, nurodančius kur kurias atliekas talpinti. Todėl  konteineriuose randamos ne pagal paskirtį (pvz., betono, metalo) patalpintos atliekos.

Dvi valandos prabėgo greitai. Visagalė gamta mus verčia mąstyti, judėti, taikytis, dirbti. Žemė yra gyva, vandens ir sausumos ekosistema palaiko gyvybės formas bei ekologinę pusiausvyrą. Mes, jos gyventojai, atsakingi už planetos išsaugojimą. Grįždami pasižadėjome prisidėti prie mūsų universiteto švietėjiškos veiklos, skatinančias aplinkos švarinimą, atliekų tvarkymą ir rūšiavimą.

Biržų Trečiojo amžiaus universiteto vardu dėkojame Vaidui už  edukacijos pravedimą, suprantamai paaiškintą informaciją ir malonų bendravimą.

2024 m. gegužės 2 d. vyko Panevėžio lopšelio darželio ,,Voveraitė” aplinkosauginio projekto ,,Žali pėdsakai” (finansuojamo miesto savivaldybės) II etapas – pažintinė-edukacinė išvyka į Panevėžio regioninį sąvartyną. Priešmokyklinukai domėjosi, kur atvežamos namuose ir darželyje susidariusios atliekos, aiškinosi, kaip jos tvarkomos sąvartyne. Išvykos dalyvius pasitiko Panevėžio regioninio sąvartyno priežiūros specialistas Vaidas Aidukas, kuris vaikams parodė atliekų priėmimo aikšteles, atliekų apdorojimo gamyklą (kurioje vaikai stebėjo, kaip išrūšiuojamos ir sutvarkomos mišrios komunalinės, maisto ir kitos atliekos) bei paaiškino esminius rūšiavimo principus. Tiek vaikai, tiek juos lydėję mokytojai, nustebo sužinoję, kad atliekų perdirbimo kelias toks ilgas ir sudėtingas. Išvyka baigėsi diskusija, kurioje vaikai dalijosi savo mintimis ir idėjomis, kaip jie kasdien gali prisidėti prie švaresnės aplinkos puoselėjimo. Mokytojai vaikams paaiškino,  kad net maži žingsniai, tokie kaip teisingas atliekų rūšiavimas namuose ar darželyje, gali turėti didelę įtaką mūsų planetos ateičiai. Mokytojai paskatino vaikus ne tik pritaikyti praktikoje šios išvykos metu įgytas žinias, bet skleisti jas draugams, šeimos nariams, kad visi kartu galėtume kurti švaresnį ir žalesnį rytojų.

Turinio atnaujinimo data: 2024-07-25, 15:47:15
Susisiekite